Our School Spirit Lasts An Eternity

Faculty and Staff

Summit Christian Academy Administration

Chris Hahn, Head of School
Carol Lewis, Administrative Assistant to Head of School

Charissa Sanders, Early Education & Lower Elementary Principal
Julie Madsen, Upper Elementary Principal
Amy Boll, Administrative Assistant to Upper Elementary Principal
Amber Zicari, Office Coordinator
Stephanie King, Early Education Administrative Assistant
Mary Tovar, Elementary Office Assistant

Joe Hesman, Secondary Principal & Director of Operations
Anthony Mickelson, Secondary Assistant Principal
Brittany Miles, Administrative Assistant to Secondary Principal
Deborah Augustine, Administrative Assistant to Assistant Secondary Principal
Shaun Pfannenstiel, College & Career Advisor
Judy Schmidt, Academic Advisor
Jennifer Yates, Academic Advisor
Deniece Park, Secondary Receptionist

Rocco DeFelice, International Program Director

Lance Quessenberry, Athletic Director
Kathi Woodall, Administrative Assistant to AD

Sarah Coats, Director of Development
Cordell Dick, Director of Major Gifts
Kelsey Branch, Special Events, Community Relations Assistant
Faith Hodges, Development Assistant
Christy Merrell, Development Assistant
Lesley Pace, Community Relations Assistant
Heidi Winters, Admissions Assistant

Dan Cockrell, Director of Technology
Kreg Welch, Technology Integration Coordinator

Joe Sanders, Director of Transportation

Courtney Constant, Finance Director
Bessie Terranella, Finance Coordinator

Mary Thiel, Human Resource Assistant

Alyssa Knox, Counselor
Rick McGregor, Counselor

Noelle Rhyne, Health Clerk
Erin Rider, Health Clerk
Tiffany Summitt, Health Clerk

Summit Christian Academy Faculty

Early Education

Andrea Albin, Early Education Teacher
Mary Kate Berck, Early Education Teacher
Sabrina Ethridge, Early Education Aide
Claire Figlo, Early Education Teacher
Ann Finch, Early Education & Spanish Teacher
Meagan Ingold, Early Education Teacher
Mallory Miller, Early Education Teacher
Amanda Minnick, Early Education Teacher
Megan Richards, Early Education Teacher
Kara Totzke, Early Education PE Teacher

Elementary School

Kindergarten
Karen Davis
Kassi Ginther
Sue Santon
Adrienne Whiteman
Katelyn Wilfong

First Grade
Jaci Hurley
Elizabeth Schmidt
Sheri Stiglic

Second Grade
Julie Ray
Jennifer Rinn
Rachael Sare

Third Grade
Allisan Stephens
Kristen Tschida
Amy Young

Fourth Grade
Felicia Manus
Lindsey Skinner

Fifth Grade
Michelle Bacon
Shauna Borgstadt
Ellie Dunham
Katelynn Pav

Sixth Grade
Chandra Brownlee
Erin Cook
Alexis Govro
Rhonda Morrison

Special Classes
Karina Cubley, Teacher Aide
Heather Elizondo, Spanish
Sarah Hudson, Art
Anna Jociryn, Music
Lorena Johnson, Spanish
Anna Kale, eCampus
Carmen Kraus, Elementary Athletic Director
Lydia Lunn, Teacher/Playground Aide
Amy McCambridge, Teacher/Playground Aide
Meredith McWilliams, Librarian
Steve Residor, Band
Brandon Schaedel, P.E.
Kara Totzke, P.E.
Greg Turner, Strings
Suzanne Turner, Art
Ashley White, Instructional Teacher Aide
Ben White, Elementary Music

Jr. High and High School

Todd Berck, P.E., ACT Prep, JH Athletic Director
Dan Cahill, Math
Alisha Cline, Math
Alison Cook, English
Brad Creason, Bible
Dr. Linda Creason, Coordinator of Student Success
Georgia Duncan, Business, Yearbook
Dr. Chantele Ferguson, Psychology
Diane Ferguson, Science
Greg Finch, Social Studies
Carrie Friedline, Earth Science
Dr. Wayne Geiger, Speech
Erica Hallam, English
Jacob Hallam, Bible
Laura Hoelzel, Spanish
Mandy Hoover, Vocal Music
Nancy Horine, Theatre
Sarah Hudson, Art
Lorena Johnson, Spanish
Jana Jurkovich, Art
Debi Lee, Science
Tammy Lee, English
Bill Lindsey, Speech & Debate
Patrick Love, English
Dennis Luce, Bible
Tim Mattson, Logic
Michael Mayor, Bible & Mandarin
Rick McGregor, Bible, Chapel Coordinator
Kelly Montgomery, Social Studies
Angie Moyer, French
Dawn Neal, Health, P.E. 
Leon Neal, P.E.
Matthew Peek, Math
Andy Pfeifer, History
Cassie Puckett, Spanish
Steve Residor, Band, Orchestra
Montana Rex, Social Studies
Tony Roman, Technology
Brandon Schaedel, P.E.
Dr. Steve Scheperle, Bible
Tim Schwab, Science
Sheryl Sliffe, Worship Arts
Abigail Stolberg, English
Yan Stringfellow, Math
Ruth Terry, Social Studies
Kathy Tharp, Fine Arts Coordinator
Kara Totzke, P.E.
Tellus Truesdale, P.E., Life Prep
Dr. Greg Turner, English, Strings
Elaine Whitfield, Business
Abigail Woodall, Bible
Pam Wooldridge, Math
Kristen Zumwalt, Science

Virtuosity! Teachers

Resource Services Program

Shannon Miller, Resource Services Director
Susan Kennedy, Elementary Resource Services Coordinator
Tonya Gargotta, Resource Services
Doreen Gibson, Resource Services
Jennifer Hamline, Resource Services
Ian Keller, Resource Services
Joy Lucht, Resource Services
Corinne Smeda, Resource Services
Stacy Epema, STEWARDS Teacher

Facilities Maintenance 

Tim Dyer, Facility Manager
Kevin Gregg, Maintenance Coordinator
Mikki Shearer, Facility Coordinator

Kitchen

Jennifer Satterfield, Lunch Coordinator

Before School / After School Care

Gail Wesselschmidt, G.A.P. Director

Camp Eagle Summit

Mary Kate Berck, Camp Director